Spis treści
Problemy ze spłatą rat kredytów bankowych ma coraz więcej kredytobiorców. Czy w związku z tym powinni sięgnąć po konsolidację kredytów?
Był czas, kiedy banki były bardzo liberalne w udzielaniu kredytów i klienci to wykorzystywali, biorąc po kilka, zaś rekordziści nawet po kilkanaście, ze spłatą których po pewnym czasie mieli i nadal mają kłopoty. Najgorsza sytuacja wystąpiła podczas największego kryzysu, kiedy to firmy bankrutowały lawinowo. Ludzie tracili pracę i nie mieli środków na utrzymanie rodzin, nie wspominając o spłacie kredytów.
Konsolidacja kredytów jako furtka z zadłużenia?
Problemy na rynku pracy, mimo nieco lepszych wskaźników, nadal pozostały, niestety nadal też wiele osób boryka się z bezrobociem. Czy mają szansę na wyjście z bankowego zadłużenia? Jeżeli tak, jakie kroki powinni podjąć? Czy konsolidacja kredytów rozwiąże ich problemy? Konsolidacja kredytów, inaczej kredyty konsolidacyjne, to jakieś rozwiązanie, ale należy brać je pod uwagę w skrajnych okolicznościach, gdy nie ma już innych sposobów na wyjście z zadłużenia. Za konsolidację kredytów płaci się niemałe pieniądze.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów to zamiana kilku kredytów w jeden kredyt konsolidacyjny, często z niższą ratą niż raty wszystkich poprzednich kredytów razem wziętych. Czy to możliwe? Oczywiście, ponieważ najczęściej kredyt konsolidacyjny jest kredytem hipotecznym, udzielanym na wiele lat, a więc rata takiego długoterminowego kredytu jest zawsze niższa.
Comperia.pl szczegółowo wyjaśnia, na czym polega konsolidacja kredytów. Konkretnie na tym, że bank przejmuje na siebie stare zobowiązania kredytobiorcy, który ma kłopoty z ich spłatą. Może nawet udzielić kredytu na wyższą kwotę, ale wszystko odbywa się już na nowych warunkach. Mogą to być różne kredyty u różnych wierzycieli i o odmiennych terminach spłaty. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego nie musi być jednym z nich. Istnieją wprawdzie gotówkowe kredyty konsolidacyjne, ale w takich przypadkach banki wolą udzielać kredytów hipotecznych, co z kolei łączy się z zastawieniem konkretnej nieruchomości, którą bank musi zaakceptować i wycenić. Takie są zasady udzielania kredytów konsolidacyjnych. Osoba, która ma kłopoty ze spłatą, nie jest wiarygodnym klientem dla banku, dlatego niezbędne są konkretne zabezpieczenia i tymi zabezpieczeniami są właśnie nieruchomości.
Plusy i minusy konsolidacji
Kredyt konsolidacyjny kosztuje, poza tym wszystko odbywa się zgodnie z procedurami bankowymi, czyli zebraniem odpowiednich dokumentów, których jest wiele, weryfikacją bankową oraz wszelkimi opłatami, łącznie z opłatą wstępną, prowizją, oprocentowaniem i ubezpieczeniem kredytu. Przy długoterminowych kredytach hipotecznych banki żądają również ubezpieczenia kredytów, a to generuje dodatkowy koszt. Czy zatem konsolidacja kredytów się opłaca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale z pewnością uporządkuje sprawy finansowe kredytobiorcy i pozwoli wyjść z zadłużenia. Dlatego w szczególnych przypadkach jest dobrym rozwiązaniem. Generalnie trzeba jednak wszystko dokładnie przeanalizować i przeliczyć.